Какво представлява BASH?
BASH е команден интерпретатор, използван при Unix-базираните операционни системи, който е част от проекта GNU. Тъй като е най-често използвания интерпретатор в Linux дистрибуциите, той представлява интерес и за по-широк кръг потребители. Ако все още не сте нясно прочетете какво представлява Линукс.
BASH е абревиатура на Bourne Again Shell, което от своя страна е игра на думи с един от първите интерпретатори Bourne Shell, на който се базира BASH.
Всеки Linux/Unix потребител знае,че BASH e команден интерфейс, чрез който потребителят "общува" с операционната система, използвайки така наречената "конзола". В комплект с BASH вървят и много програми, голяма част от които са част от проекта GNU. Тези инструменти са много стари, разработвани са дълги години, като софтуер с отворен код и на практика са почти съвършени - нещо, което трудно може да се каже за повечето съвременни софтуерни продукти.
Защо трябва да пишем сложни команди, след като нещата могат да стават с кликане по иконки?
За много потребители, свикнали с масовите графичните интерфейси, този начин на общуване изглежда глупав и безмислен.
Представете си следната аналогия:
Запознавате се с чужденец, който не владее Вашия език и Вие също не владеете неговия. Най-лесният начин да започнете някаква обмяна на информация с него е да започнете да жестикулирате, да рисувате картинки и да ги показвате. Този начин на общуване може би е достатъчен за осъществяване на най-елементарна комуникация, но ако искате да обмените наистина смислена информация, ще се наложи да научите езика на чужденеца. Когато научите добре езика му, освен че общуването ще бъде на по-високо ниво, също така ще протича и много по-бързо. Могат да се направят още много подобни аналогии, за да се докаже, че най-добрият начин за общуване е текстът. Въпреки техническата революция, езиците, в това число и компютърните, не са претърпели кой знае какви промени, по простата причина, че са достатъчно добри.
Какви реални предимства ще ми даде запознаването с основите на BASH?
На първо място, след като се запознаете с основните команди на шела и свикнете с тях, ще можете много бързо и лесно да извършвате рутинни файлови операции. Командният ред дава на напредналите потребители изключителен контрол върху операционната система. И не на последно място, BASH предоставя мощен скриптов език, който е една чудесна възможност за автоматизиране на различни дейности, изпълнение на поредици от програми и команди и др.
Очаквайте Увод в BASH интерпретатора - втора част.
Важно! Копирането на статията е разрешено само при добавяне на връзка(линк) към източника, в случая computri.net.
Добавете следния код към края на копираната статия: